Art Print Sözlüğü

Bir poster ve art print sözlüğü olmasını planladığımız bu yazıda poster sanatının tanımından ve film afişi, sergi afişi, seyahat posteri ve diğer poster türlerinden bahsedeceğiz.


 

Evinizin veya iş yerinizin duvar alanlarını öne çıkarmak istiyorsanız art print ve duvar posterleri bu iş için biçilmiş kaftanlardır.

Çok sayıda tasarım imkanının yanı sıra çeşitli boyutlarda mevcutturlar ve size seçim yapma özgürlüğü verirler.

Bütün bunlar bir yana, biz bu yazımızı genel bir art print ve poster terminolojisi sözlüğü olması amacıyla hazırladık. 

Bu yazımızda art print nedir, poster nedir, poster çeşitleri nelerdir, gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

 

Afiş nedir?

Afiş için Türk Dil Kurumu, Bir şeyi duyurmak veya tanıtmak için hazırlanan, kalabalığın görebileceği yere asılmış, genellikle resimli duvar ilanı tanımını yapmaktadır.

 

Poster nedir?

Türk Dil kurumuna göre poster Duvara asılan büyük boy resim anlamına gelmektedir. Tıpkı bir diğer yakın anlama sahip afiş kelimesi gibi dilimize Fransıca'dan geçmiştir.

 

Art Print nedir?

Art print ya da diğer adıyla sanatsal baskı, orijinal bir sanat eserinin basılı bir kopyasıdır. Farklı baskı yöntemleri kullanılarak çeşitli baskı malzemeleri üzerine basılabilir. Örneğin yağlı boya canvas üzerine yapılmış bir klasik sanat eserinin yüksek kalite baskısına art print diyebiliriz.  

Sanatsal baskılar, evinizin duvarlarını dekore etmenin en iyi yollarından biridir.  Art printler, ünlü tabloların posterleri, film posterleri, konser posterleri ve seyahat posterleri, sergi posterleri vb. dahil olmak üzere herhangi bir biçimde olabilir. Baskılar ayrıca yaban hayatı, doğa ve insan fotoğraflarından oluşuyor.

 

Sanatsal Posteri Kim İcat Etmiştir?

Sanatsal anlamdan posterin icadı Jules Chéret'e atfedilmektedir. Şöyle ki, Fransız hükümeti Cheret'i, 1890 yılında Fransa'nın en büyük ulusal nişanı kabul edilen Légion d'honneur ile ödüllendirmiştir. Bu ödül kendisine Ticaret ve endüstrinin ihtiyaçlarını karşılayan bir sanat formu yarattığı için verilmiştir.

Edmond de Goncourt, Chéret'i onuruna düzenlenen ziyafette sanatçıya kadeh kaldırdığında, "Paris duvarının ilk ressamı, posterdeki sanatın mucidi" olarak tanıdı. Bu bağlamda sanatsal posterler, ilk defa Cheret sonrası dönemde kavramlaşmıştır diyebiliriz. 

Sanatsal poster demişken Bauhaus okulu ile alakalı Bauhaus posterleri koleksiyonumuza göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Poster çeşitleri nelerdir?

Film Afişi

Film posterleri gösterimdeki filmin isminin, önde gelen oyuncularını isimlerinin ve genellikle resimlerinin yer aldığı, izleyici film hakkında aydınlatma ve merak uyandırmayı hedefleyen posterlerdir. Afişlerin alt tarafında filmi kimin yaptığı, yönetmenin kim olduğu ve oyuncularının isimleri yer alır.

1920'lerde eski Türkçe ve Fransızca yazıların olduğu film afişlerine rastlanmaktadır. 1922 yılında Kemal Film tarafından, Muhsin Ertuğrul yönetmenliğinde çekilen Boğaziçi Esrarı (Nur Baba) filmi sadece yazı içeren bir el ilanı şeklinde olsa da bize film afişi geleneğinin olduğunu göstermektedir.

İlerleyen yıllarda filmlerin posterleri renklenerek illüstrasyonlar içermeye başlayacaktır. 1960'lı yıllardan itibaren gelişen sanayi ile birlikte afiş sanatı da canlanır. Reklam fotoğrafçılığının gelişimine paralel olarak film afişlerinde fotoğrafların da kullanımı artmıştır. 

Türk sinemasının film afişlerine, grafikleri ve çizimlerini katan sanatçılardan bazıları: İhap Hulusi Görey, Münif Fehim Özarman, Emrah Yücel, Bedri Koraman. 

 

Seçim Afişi

Seçim afişi, bir seçim kampanyası sırasında bir parti tarafından kullanılan bir kendini tanıtma biçimidir. Kural olarak, seçim afişleri ilgili partinin bir veya daha fazla temsilcisinin resmi, logosu ve kısa, özlü bir sloganla sınırlıdır.

Vintage Poster

Vintage Poster, genellikle 50 yaşından daha büyük posterlerdir. Bu posterlerin çoğu, litografi olarak bilinen bir baskı tekniği kullanılarak oluşturulmuşlardır. Vintage posterler çoğunlukla o döneme ait ürün ve hizmetlerin reklamı için hazırlanmışlardır.

Politik Afişler ve Propaganda Posterleri

Politik amaçlar doğrultusunda ikna ve motivasyon amacı taşıyan poster tipleridir.

 

Seyahat Posteri

Bir seyahat noktasının tanıtılması amacıyla üretilen sanatsal değeri olan poster tipidir. Bir örnek, 1920'lerin ve 1930'ların reklam stilini özetleyen Amerikan sahil beldelerinin Art Deco seyahat posterlerinden oluşan bir koleksiyon olan Beach Town Posters serisidir.
 

Olimpiyat Posteri

Olimpiyat posteri ya da olimpik poster, bu büyük spor etkinliğinin daha iyi ve daha kolay iletişimi için Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan ülke tarafından tasarlanan ve tanıtım planının bir parçası olan afiş tipidir. Bu bağlamda spor temalı posterler ilginizi çekebilir.

Tüm Olimpiyat Afişleri Uluslararası Olimpiyat Komitesinin mülkiyetindedir.

Tarihsel bir anekdot paylaşalım: İlk Resmi Olimpiyat posteri, 1912 Stockholm Olimpiyatları için hazırlanan posterdir.
Dolayısıyla modern olimpiyatların ilki olan 1896 Atina Olimpiyatları için resmi bir afiş bulunmamaktadır. Ancak 1896 oyunlarının resmi raporunda de-facto olimpiyat posteri olarak bu poster kullanılmaktadır.

Bu posterde Akropolis ve Athena'yı temsil eden genç bir kadın, galip gelene bir zeytin dalı sunmaya hazırlanıyordu. Kadının hemen üzerinde bulunan 776 - 1896 rakamı ise antik oyunlara referans veriyor. 

 

Boğa Güreşi Posterleri

Boğa güreşi afişi, boğa güreşlerinin reklamını yapmak için kullanılan duyurudur. Boğa güreşi afişleri sanatsal ve tarihi değerleri açısından ilgi çekici olabilmektedir.

 

Dekoratif Poster

Herhangi bir pazarlama değeri taşımayan tipteki posterler için kullanılan terimdir.

 

Aranıyor Afişi

Yetkililerin yakalamak istediği bir kişiyi halka bildirmek için dağıtılan bir afiştir. Genellikle kişinin bir resmini, varsa bir fotoğrafını veya polis tarafından üretilen bir yüz birleşik görüntüsünü içerirler. FBI'ın web sitesinde yaptığı paylaşımlar da bu sınıfa giren afişler olarak kabul edilir.

 

Sokak Posteri

Sokak poster sanatı olarak da adlandırılan bu biçimin posterleri genellikle el yapımı veya ince kağıt üzerine basılmış grafiklerdir. Bir galeri veya müze yerine sokaklara yerleştirilen bir sanat eseri olarak anlaşılabilir. Henüz çağdaş bir sanat biçimi olduğuna dair bir konsensüs oluşmamıştır.

 

Tiyatro Afişi

Tiyatro posteri, Bir tiyatro prodüksiyonu için tanıtım amaçlı basılan baskı posterlerini tanımlar. Detaylı bilgi için: Örnek tiyatro posterleri

 

Konferans Afişi

TDK'na göre poster kelimesinin bir diğer "Bilimsel toplantılarda panolara asılan kısa bildiri." şeklindedir.

Genellikle akademik bir konferansta veya benzer bir etkinlikte, tek bir yapraktan oluşan ve sunum veya bilgilendirme maksadı taşıyan genellikle büyük boy posterler bu gruba dahil edilebilir..

 

Sergi afişi

Sanat sargileri  genellikle resim, çizim, el sanatları, heykel, video enstalasyonları, ses enstalasyonları, performanslar, ve etkileşimli sanat eserlerinden oluşan eserlerin sergilendikleri yerlerdir. Sergi afişleri de geleneksel olarak etkinlikle bağlantılı olarak tek seferlik olarak üretien eserlerdir. 

 

Motivasyonel Posterler

Motivasyon posteri veya ilham verici poster, genellikle okullarda ve ofislerde kullanılmak üzere tasarlanmış bir poster türüdür. (İng. motivational poster)

 

Parodi Posterler / Motivasyon Kırıcı Posterler

Genellikle motivasyon kırıcı posterler veya parodi posterler olarak bilinen posterlerdir. (İng. demotivational poster)

 

Büyük Puntolu Posterler / Büyük Karakterli Posterler

Büyük karakterli posterler genellikle üzerine monte edilmiş büyük karakterli el yazısı posterlerdir. üniversiteler, fabrikalar, devlet daireleri gibi kamusal alanlarda ve bazen doğrudan sokaklarda duvarlar.
Protesto, propaganda ve popüler iletişim aracı olarak kullanıldılar. Popüler bir siyasi yazı biçimi olan büyük karakterli afişlerin sabit bir formatı veya stili yoktu ve mektup, slogan, şiir, yorum vb. şeklinde görünebilirdi.